Vliv zvýšení základní úrokové sazby na investice
Jak zareagovaly investiční aktivy díky zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB.
Česká národní banka výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 % na 2,75 %. Takto výrazné zvýšení sazby nečekal nikdo. Je jasné, co to udělá s úvěry lidí a firem. Ale jaký dopad bude mít zvýšení úrokové sazby na investice?
Nejdříve si pojďme odpovědět na otázku, proč ČNB zvedá takto rychle úrokové sazby. Reaguje na zvyšující se inflaci, která meziročně dosáhla 4,9 % za září (říjnové výsledky v době psaní článku ještě nebyly k dispozici) a průměrná inflace za posledních 12 měsíců dosahuje přesně 3 %. Právě jedním z hlavních nástrojů na snížení inflace je zvýšení základní úrokové sazby. Momentálně tedy ČNB zvedla sazbu na 2,75 %. Guvernér ČNB Rusnok pro společnost Reuters uvedl, že v zimě očekává inflaci na úrovni 7 %.
Růst úrokové sazby měl překvapivě pozitivní dopad na pražskou burzu, která reagovala růstem. Hlavní důvod byl ten, že na pražské burze se obchoduje hodně titulů z bankovního a finančního sektoru, a těm naopak růst úrokových sazeb pomáhá k vyšším ziskům.
Opačnou situaci můžeme vidět na akciích Avastu, které se obchodují v Praze a v Londýně. Právě technologie v době růstu sazeb nezažívají dobré období, jsou pod tlakem a mají potřebu klesat. Přesně takto reagovaly i akcie Avastu na pražské burze.
Banky na růst sazeb zareagovaly rychle a po dlouhé době zvýšily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Nejvíce zvýšila úroky banka Trinity na 2,08 %, což na spořicím účtu bylo ještě před nějakou dobou nepředstavitelné. Na druhou stranu při současné inflaci v září 4,9 % je výnos na spořicích účtech pořád zanedbatelný a spořicí účty před inflací úspory investorů neochrání.
Co nejvíce dostal pod tlak díky růstu základní úrokové sazby, jsou konzervativní dluhopisová aktiva, hlavně fondy zaměřené na státní dluhopisy. Jako ukázku můžeme použít fond na státní dluhopisy, tzv. NN Czech international bond, který za posledních dvanáct měsíců poklesl o 9,29 %.
Zdroj:cz.nnfondy.eu
Právě u konzervativních aktiv typu českých státních dluhopisů, tak díky růstu úrokové sazby vzroste výnos dluhopisů tzv. do splatnosti, ale klesne jejich tržní cena, kterou vidíme u fondu NN.
Alternativou k těmto konzervativním nástrojům začínají nyní být spořicí účty a termínované vklady, které začínají dosahovat výnosů na úrovni 1,5 – 2 % (dle banky) nebo české protiinflační dluhopisy, které nabízejí výnos na základě inflace, a výnos se nedaní.
Zahraniční měny byla také aktiva, která po zvýšení sazeb ztrácela. Zejména euro, ale i dolar. Díky posilující české koruně proti těmto měnám. Česká koruna posílila cca o 0,6 % vůči euru a následující den jak euro, tak americký dolar dál oslabovaly vůči české koruně.
Česká koruna se díky posílení stává oproti zahraničním měnám zajímavou pro zahraničí investory. Investoři musí vstřebat počáteční šok z růstu koruny. Ve střednědobém horizontu se dá očekávat i růst dolaru.
Pokud, ale vysoká čísla na inflace v ČR budou dále pokračovat, ČNB opět může do konce roku sazby zvednout, a tím posílit korunu. Investoři by se nyní tedy měli připravit na vyšší volatilitu na zahraničních měnách (aktivech).
Obecně platí, že volatilita měn je hodně vysoká na krátkodobém horizontu, ale na střednědobém až dlouhodobém horizontu je volatilita spíše výjimečná a minimální. Obecně platí, že investoři a jejich investiční portfolio by na tento scénář měli být připraveni. Tedy na období, kdy centrální banky začnou zvedat základní úrokové sazby.
V době růstu úrokových sazeb se nedaří převážně dluhopisovým portfoliím a růstovým akciím, kam řadíme například technologické akcie. Aktiva, která profitují z růstu sazeb, jsou již zmiňované bankovní tituly a tzv. hodnotové akcie (americké či globální trhy).
Zdroj: BlackRock.com
Položte si otázku, co by se zítra stalo s Vaším investičním portfoliem, kdyby sazby začaly růst. Máte portfolio jen z růstových akcií nebo disponuje Vaše portfolio i pojistkou typu hodnotových akcií?