Proč je dobré mít sestavený finanční plán a zaplatit za jeho sestavení

Proč je dobré mít sestavený finanční plán a řídit se jím? Má smysl za jeho sestavení platit a kolik takový finanční plán stojí? Na vše Vám v článku odpovíme.

Umět hospodařit s penězi se jednou musí naučit každý. Nenechte nic náhodě, nedovolte, aby vás něco překvapilo a připravte své finance na budoucnost. Svěřte své finance do rukou profesionálům. V tomto článku si rozebereme, co je to finanční plán a proč je tolik důležitý.

Co je to finanční plán?

Jako každý plán, i tento vás dovede ke zdárnému cíli. Finanční plán můžete vnímat jako návod jak nejlépe se starat o své peníze a jak s nimi hospodařit. Každý finanční plán by měl vždy obsahovat finanční cíle klientů (krátkodobé i dlouhodobé) například spoření pro děti na vysokou školu nebo spoření na dovolenou. Každý klient i plán by měli řešit finanční nezávislost formou pravidelného investování do svého sestaveného investičního portfolia.

 Nejčastějšími cíli, proč si lidé nechávají sestavit finanční plán, je například koupě nemovitosti, úspory na období důchodu, finance na vzdělávání a podobně. Každý máme jiné cíle, toužíme po něčem jiném, důležité však je, aby byly reálné a mohly se nám jednou splnit.

Jak takového poradce poznat?

V první řadě skutečný odborník nebude dělat tuto práci krátkodobě. Bude se pravidelně vzdělávat, aby si udržel vysokou úroveň své odbornosti. Jeho klienti s jeho práci a servisem budou velmi spokojení. Bude mít dobré reference na svoji práci. Pokud svojí práci myslí Vážně měl by být držitelem certifikátu EFA( European financial advisor) nejvyšší možné dosažitelné vzdělání pro finanční a bankovní poradce v ČR a v Evropě.

Proč je dobré mít finanční plán

Finanční plán vás dovede k úspěšnému cíli. Počítá se všemi nepříjemnosti a nenechá vás na holičkách. Neustále se aktualizuje, aby reálně popisoval váš finanční stav. Zohledňujte všechny nové události (dědictví, narození dítěte, pracovní úrazy). Pokud tedy máte již své příjmy, doporučili bychom vám si zaplatit za jeho sestavení. Můžete pak být v klidu – vše máte pod kontrolou.

Připravte se na sdělení vašich zdrojů

Finanční poradce se vás samozřejmě bude ptát na vaši momentální finanční situaci, na první schůzce provede finanční analýzu klienta. Bude zjišťovat finanční stav rodiny. Určitě poradce bude potřebovat znát měsíčný výdaje (nezbytné a zbytné). Dále zjistí jestli má rodina nějaký majetek movitý či nemovitý (veškeré finanční a bankovní produkty). V poslední řadě bude zjišťovat jestli rodina nemá dluhy(hypoteční úvěr, spotřebitelský, kreditní karta, kontokorent). Jako poslední věc bude určitě potřebovat znát veškeré příjmy rodiny včetně bonusů.

Vyberte si toho správného poradce

Svému finančnímu poradci budete muset sdělit skutečně všechny informace, aby vám mohl sestavit finanční plán na míru. Nic nezatajujte. Poradce by měl zabezpečit vaše příjmy a finanční majetek, kdyby náhodou došlo k nemilé události a byly tím ohroženy vaše cíle (například úraz, pracovní neschopnost). Dejte na radu odborníka!

V první řadě skutečný odborník nebude dělat tuto práci krátkodobě. Bude se pravidelně vzdělávat, aby si udržel vysokou úroveň své odbornosti. Jeho klienti s jeho práci a servisem budou velmi spokojení. Bude mít dobré reference na svoji práci. Pokud svojí práci myslí Vážně měl by být držitelem certifikátu EFA( European financial advisor) nejvyšší možné dosažitelné vzdělání pro finanční a bankovní poradce v ČR a v Evropě.

Kolik stojí finanční plán?

Můžete se setkat na trhu s poradci, kteří Vám budou říkat, že finanční plán je zdarma. Bohužel to není pravda finanční plán vždy něco stojí buď to zaplatíte ve drahých produktech, které Vám sjedná daný poradce. Nebo výhodnější způsob pro Vás jako klienty je, že poradci zaplatíte za vytvoření finančního plánu částku v rozmezí mezi 6000 -50 000,- za plán dle náročnosti. Díky tomu se pak můžete rozhodnout jestli rady z plánu Vám dávají smysl či ne a můžete si je sjednat klidně sám v dané instituci dle plánu. Někteří poradci, ještě nabízí, že v případě spolupráce s daným poradcem Vám dají výhodnější cenu za plán. To je pro klienty asi nejlepší řešení jak si zakoupit finanční plán.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.