Jak na depozita ve švýcarských bankách?
V dnešním článku bych se s Vámi rád podělil o problematiku depozit neboli krátkých vkladů a o to, jakým způsobem lze pracovat s vklady ve švýcarských bankách.
Ještě, než se pustíme do této problematiky, rád bych předeslal, že v současné době kvůli vysokým sazbám investoři depozitní vklady upřednostňují. Včera mi to potvrdil jeden kolega z trhu, kterého jsem potkal na cestě do kanceláře a který řídí velmi úspěšný český FKI fond.
Shodli jsme se na tom, že bychom potřebovali, aby sazby šly o něco níže.
Termínovaný vklad nebo fiduciary deposit
Švýcarské privátní banky Vám jako investorům mohou zařídit buď termínovaný vklad, nebo fiduciary deposit.
Řekněme si, v čem je rozdíl, když oba dva nástroje slouží k uložení krátkých peněz. Rozdíl je zde zásadní, a to v podobě švýcarské daně z termínovaného vkladu ve výši 35 %, která snižuje zisk.
Investor na termínovaném vkladu musí zaplatit 35% daň z výnosu vkladu. Fiduciary deposit je od daně osvobozen.
Pokud jste investor, který má ve švýcarské privátní bance účet, chtějte po privátním bankéři, aby Vám zařídil fiduciary deposit.
Co přesně znamená název fiduciary deposit?
Fiduciary deposit neboli v překladu svěřenský vklad, je depozitní účet založený fyzickou či právnickou osobou ve prospěch jedné nebo více stran.
A to je právě ta klíčová věc, proč ho investoři švýcarské privátní banky na uložení vkladů využívají více než investoři české privátní banky.
Švýcarská privátní banka má možnost investorům uložit vklad u dalších evropských bank.
Co to přesně znamená? Banka Vám například vklad ve výši 50 milionů korun uloží u dalších 5 evropských bank po 10 mil. Kč.
Banka vklady ukládá svým jménem u dalších bank. Investor však má účet jen u mateřské švýcarské privátní banky.
Výhoda pro investory je obrovská. Investor získává ty nejlepší podmínky na trhu, ale hlavně získává 5krát pojištění vkladů a tím i větší zajištění proti riziku krachu dané banky.
Investoři, kteří využívají depozitní vklady, jsou vice konzervativní, tudíž takové podmínky jsou pro tyto investory velmi důležité.
Tento způsob uložení vkladů česká privátní banka nabídnout nemůže.
Jakou marži si účtuje banka za to, že Vám uloží fiduciary depozit?
Švýcarské banky se narozdíl od českých privátních bank dělí s investory o výnos. Jejich marže je tak výrazně nižší a díky tomu investorům mohou nabídnout vyšší výnos.
Marže banky je na úrovni 0,2-0,3 % dle typu banky. Podmínkou je to, že musí mít investor u privátní banky otevřen účet a uložit minimální částku dle typu banky.
Potřebuje tedy kapitál ve výši 60–120 milionů korun.
V současné situaci některé střední banky tím, jak jejich investoři bohatnou, zvyšují své minimální limity, například na úroveň 2,5 mil. švýcarských franků.
Porovnání výnosů s českými bankami
Pokud bychom se podívali na vklad, kterému se říká tzv. call a který se ukládá na 24 hodin u jedné z největších českých privátních bank, tak tato banka nabízí úrok 5,25 % v CZK, švýcarská banka nabízí 6 % dle typu banky.
Švýcarské banky umí zcela běžně uložit i na vklady české koruny a všechny další světové měny.
Investovat, nebo nechat peníze na krátkodobých vkladech?
Pokud disponujete desítkami či stovkami milionů korun a řešíte uložení vkladů, je na zvážení, zda nevybrat švýcarskou privátní banku.
Zároveň je hodně důležité přemýšlet, jestli již s částí majetku nevstoupit na trh. Ano, vklad je jistota, ale právě teď se nabízejí zajímavé příležitosti na některých aktivech pro následující období.
Nyní lze vstoupit do dlouhých českých či amerických dluhopisů, které na období 3-5 let slibují velmi zajímavé výnosy. Jakmile klesnou úrokové sazby, přinesou dlouhé 10 a 20leté dluhopisy pěkný nadvýnos nad rámec ročního kuponu. Když klesne základní úroková sazba, tržní cena dluhopisu vzroste.
Na tabulce níže můžete vidět vliv úrokových sazeb na 20-30leté dluhopisy, když vzrostou, nebo klesnou úrokové sazby.
Další příležitosti, které současný trh nabízí, jsou některé akciové indexy např. USA small caps, nemovitostní akcie, tzv. REIT a některé další vybrané akcie a indexy, které se obchodují pod svojí férovou hodnotou viz graf níže.
Nejlevnější firmy najdeme u malých společností, dle sektoru je to již zmiňovaný Real Estate.
Zároveň pro příští rok vidíme perspektivu v japonském akciovém trhu zastoupeném indexem Nikkei 225. Japonský trh a jeho ekonomika se odlišuje od zbytku světa opačným cyklem. Mají nízké úrokové sazby a v tomto období se daří rizikovým aktivům jako jsou akcie.
Z našeho pohledu je strašně důležité myslet jako dlouhodobý investor, a ne jako člověk, který má peníze jen na vkladu a který má rad jistotu. Ano, pokud potřebujete peníze zpět za několik let, je volba jasná. Ale pokud jste dlouhodobý investor, měli byste peníze investovat, a ne spořit či uložit na vklad.
Zároveň, pokud se rozhodnete uložit peníze jen na fiduciary deposit, měli byste řešit kreditní rating a kapitálovou přiměřenost banky, o tom jsme psali v minulém díle.
Právě z dlouhodobého pohledu může být vstup do některých pozic a investičních nástrojů hodně zajímavý. Jen musí investoři přemýšlet v dlouhodobém horizontu, a ne v horizontu 2-3 let.
Z naší zkušenosti vyplývá, že investoři, kteří řeší uložení vkladu ve vyšších stovkách milionů korun, ukládají peníze do dvou švýcarských privátních bank. Buď volí jednu velkou a jednu střední privátní banku, nebo dvě velké privátní banky a třetí část nechávají v české privátní bance, i když za horších podmínek, kvůli diverzifikaci. V českých bankách nenechávají více než 1/3 majetku.
Pokud jste v takové situaci, jsme tu pro Vás.
Nebo si s námi můžete domluvit konzultaci přes náš kontaktní formulář.