Investiční poradenství v praxi Sušánka & partneři

Velmi často slýchávám na různých diskuzích a fórech, že by si investoři neměli platit poradce a poradenské společnosti, neboť si účtují vysoké poplatky a navíc pravidelně přichází s dalšími doplňujícími poplatky.

Osobně tato fóra a diskuze nekomentuji, ale spíše se snažím vzít si vždy něco z toho pro sebe a svoji poradenskou společnost.

Někdy i částečně souhlasím, přesto vidím dvě velká ALE!!! První věc je, že ti poradci, o kterých se hovoří, jsou spíše prodejci drahých produktů a investoři s nimi příliš nevydělávají.

Nejsou to poradci, ale prodejci produktů a bohužel je potkáte všude, jak v poradenské společnosti, tak i v bance.

Jako příklad mohu uvést zkušenosti naší investorky, která je přes 10 let klientkou privátní banky. O část jejího majetku se staráme my a o část privátní banka. Naše spolupráce trvá 3 roky a za tu dobu jsme jí přinesli čistý zisk cca 700 000 Kč. Takový zisk v privátní bance nikdy neměla, a to privátní banka investorce spravovala jedno období mnohonásobně větší objem majetku.

Druhá věc je, že na diskusních fórech se hodně ozývají drobní investoři, kteří mají menší majetek a jsou ochotni věnovat čas investování, protože je to baví a mají na to čas.

Našimi investory jsou úspěšní majitelé firem, generální ředitelé, vrcholoví manažeři a IT odborníci, kteří nemají čas se o své peníze starat a ani se o své peníze starat nechtějí.

Právě zmiňovaný ČAS je to nejdůležitější, co všichni máme. Je na každém z nás, jak ho chceme efektivně využít. Někdo investuje svůj čas do studia finančních trhů a spravuje si své investice sám. Je to v pořádku. Naši investoři věnují velké množství svého času a energie svému podnikání, či profesi. Čas, který jim pak zbývá, chtějí věnovat rodině, přátelům a koníčkům.

Na péči o své peníze a majetek mají nás. Platí nás napřímo a převážně ze zisku. Právě tito lidé, kteří s námi spolupracují, si uvědomují velikost svého majetku. Někteří prodali firmu či se firmu prodat chystají.

Jiní zase generují vysoké roční dividendy ze zisku společnosti a další získali zaměstnanecké akcie, které prodaly nebo se  je chystají prodat.

Tito investoři si velmi uvědomují, že starat se o částky v desítkách až stovkách milionů korun není úplně jednoduché a nechtějí toto riziko vzít jen sami na sebe. Chtějí profesionála, který problematice rozumí a jsou připraveni si za jeho odbornost a poradenství zaplatit.

Zpravidla od nás očekávají, že jim pomůžeme ochránit jejich těžce vybudovaný majetek před inflací, ale také před vlastním špatným a neuváženým investičním rozhodnutím a v neposlední  řadě před vlastními emocemi, které přichází v momentech, kdy se finančním trhům extrémně daří i nedaří. Nechtějí od nás co nejvyšší výnos, ale primárně jim jde o ochranu vybudovaného majetku + přidaní nějakých 4-6 % nad inflaci. 

Chtějí k sobě poradce či poradenskou firmu, kterou si vyberou jednou a budou s ní spolupracovat v ideálním případě dlouhé roky. Právě vztah s poradcem je pro ně jednou z důležitých hodnot.

U nás ve společnosti to vnímáme podobně, dlouhodobý vztah s investorem je naprosto klíčový pro naši vzájemnou úspěšnou spolupráci. Občas nad rámec běžné spolupráce děláme aktivy, které vztah ještě posílí. Například doporučíme klientovi vhodnou investiční nemovitost bez nároku na naši odměnu. Pokud o to naší investoři mají zájem, propojíme je pro navázání obchodní spolupráce.

Přidaná hodnota kvalitního investičního poradce

První fáze

Detailní posouzení celkového majetku klienta. Nedíváme se pouze na prostředky určené k investování, ale dáváme celkové správě majetku řád a smysl. Vytvoření detailního investičního plánu a zpracování investiční strategie a nastavení správných alokací investičních aktiv.

Druhá fáze 

Pravidelné reportování výsledků portfolia (každý kvartál), včetně potřebné úpravy a rebalancování portfolia. Přístup do členské sekce, kde mají investoři k dispozici odborné analýzy, podcasty a webináře.

Pravidelné výroční schůzky, kdy zvažujeme, zda nedošlo na straně investora k zásadní změně, která by měla vést k úpravě investičního plánu či strategii. Detailní rozbor vývoje investiční portfolia a posouzení naplňování investičních cílů.

Třetí fáze

Jedna z nejdůležitějších fází investičního poradenství. Ve chvíli, kdy trhy začnou výrazně klesat, poradce či poradenská společnost by měli okamžitě začít reagovat tak, aby své investory uchovali v jistotě a klidu, že se nic zásadního neděje.

Právě v době velkých propadů se dobří poradci  před investory neschovávají, ale naopak s investory aktivně komunikují. V takové situaci často poradce vystupuje spíše v roli kouče, který udržuje investory v klidu, protože dobře nastavená investiční strategie počítá s tím, že dříve nebo později přijdou výrazné propady finančních trhů.

Kvalitní poradce či poradenská společnost jsou na výrazné korekce finančních trhů připraveni. Mají zpracovanou takovou strategii, která pomůže investorům efektivně propady na trzích využít pro další budoucí růst majetku. Taková strategie musí být nachystána dlouho dopředu a investoři o ní musí vědět. Jakmile situace na trzích nastane, poradenská firma svou strategii pouze aktivuje a jak poradci, tak klienti vědí, co mají dělat.

Pokud poradce či poradenská společnost začne takovou strategii vytvářet až v době propadu, je většinou pozdě.

V době výrazných propadů finančních trhů je přidaná hodnota poradce nejvyšší.

Zde se můžeme podívat na studii přidané hodnoty investičního poradce za rok 2020 od společnosti Russels Investments. Studie ukazuje potenciál jednotlivých poradenských aktivit. Jaký mohou přinést investorovi nadvýnos.

 

      Aktivní rablalancování investičního portfolia            = 0,17%

          Behaviorální koučing, držení emocích investora  = 2,02%

            Finanční individuální plánování investora            = 0,82%

          Výběr vhodného a přesného nástroje                    = 0,62%

          Danové plánování v investičním portfolii               = 1,20%

A+B+C+P+T = 4,83%  > 1,5% ročního servis fee poradce

Přidaná hodnota poradce a z ní plynoucí nadvýnos byl v roce 2020 4,83 % oproti 1,5 %, které investora poradcům zaplatili.

Jste úspěšný podnikatel, generální ředitel, vrcholový manažer či IT odborníky, který se správě svých peněz nechce věnovat a máte vyšší jednotky až stovky milionů korun k zainvestování?

Chcete poradenství na vysoké úrovni (viz reference níže), je pro Vás důležitý dlouhodobý vztah s poradcem a transparentnost? Také chcete být pravidelně informován o stavu Vašeho majetku a zároveň chcete poradce či poradenskou společnost platit napřímo a převážně ze zisku?

Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano nebo to jsou myšlenky, se kterými rezonujete, navštivte naši privátní zónu a domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.

Zdroj: morningstar.co.uk, Rusell Investments,

 

Chci vstup do členské sekce

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.