Optimální rozložení majetku majitelů firem

Velmi často při setkáních se současnými a budoucími investory (majiteli firem) potkávám jeden častý jev, který spoustu podnikatelů spojuje. Většina majitelů investuje veškeré peníze zpět do firmy.

Často jim pokládám otázku, zda je to podle nich správný směr. Většina z nich říká, že ano, peníze ve firmě dokážou zhodnotit přibližně 20 % p.a., a to jim žádné investiční portfolio nenabídne. S touto argumentací naprosto souhlasím a podepisuji se pod ni. Sám ve firmě investuji nové peníze do rozvoje, a je to opravdu tak. Většina podnikatelů zapomíná na jednu věc, a tou je RIZIKO.

Mají vytvořený jen jeden scénář,kdy se firmě bude dařit. Co když se, ale firmě dařit nebude? Propadne jí obrat a zisk a možná dojde i ke krachu celé firmy? Jak bude reagovat majitel, který do firmy po celou dobu dával nové peníze a mohl z nich mít krásnou vilu na Vinohradech nebo vytoužený pasivní příjem?

Nedávno mi jeden úspěšný majitel firmy řekl slova, která se mnou hodně rezonovala. Firma je aktivum, o které mohu v jakékoliv době a chvíli přijít. Těch rizik je tolik, že to nedokážu ani spočítat – daně, finanční úřad, atd., proto veškeré volné peníze vyvádím z firmy pryč a investuji je jako soukromá fyzická osoba. Snažím se nebýt na firmě finančně závislý.

Mám připravenou variantu scénářů, které mohou nastat. Když jsem to poslouchal, nadšením jsem přestal mluvit. Právě tyto argumenty a stejný přístup říkám většině našich investorů. Tento podnikatel to věděl sám. Díky.

Odpovězte si na otázku, kdyby zítra Vaše firma zkrachovala nebo se dostala do velkých problémů, jak by to ohrozilo Vás jako majitele firmy finančně?

Dokázali byste i přes krach firmy čerpat pasivní příjem nebo mohli byste například po dobu 2-5 let firmu dotovat, abyste ji zachránili? Pokud ne, tak právě Vy počítáte  se scénářem, že se firmě bude jen dařit. 

Opravdu to tak nemusí být a je potřeba to změnit. Podívejte se, kolik firem v ČR za poslední dobu zkrachovalo. Nyní Vám běží určitě hlavou, jak? Ještě než si na to odpovíme, pojďme si říci, jak investují a přemýšlejí o svém majetku podnikatelé, kteří počítají jen se scénářem, že se bude firmě dařit.

Většina majitelů investuje zpět 90 % procent zisku. Následně pak 3 % zainvestují do drahých podílových fondů, za 2 % nakoupí rizikové korporátní dluhopisy typu Arca Capital, Pietro Filipi a Sazka. A ti, kteří si to mohou dovolit, tak za posledních 5 % koupí nemovitost.  Zmíněných 10 % investují bez konkrétního cíle a investiční strategie.

V případě, že se chcete připravit na různé možné scénáře a vytvořit stav, kdy nejste na firmě závislý, měli byste o celkovém majetku přemýšlet následujícím způsobem.

Se ziskem, který generuje firma, byste měli naložit takto:

33,3 % investujete zpět do firmy, dalších 33,3 % do fyzických nemovitostí  a posledních 33,3 % investujte do finančních aktiv (hotovost + investice na kapitálových trzích).

Pokud nechcete být na firmě finančně závislý, měli byste si vytvořit dlouhodobé investiční portfolio pro čerpání pasivního příjmu 15 let a více. 

Naše investiční filozofie je taková, že pokud žijete a podnikáte v Čechách, měli byste investovat mimo Českou republiku z důvodu možných ekonomických a politických rizik.

Pro dlouhodobé investiční portfolio 15 let a více byste měli mít většinu portfolia cca ze 60-75 % v akciích dle rizikového profilu a přístupu. Hlavně americké, globální, japonské a britské či nemovitostní akce. U dluhopisů převážně protiinflační české i globální a dluhopisy emerging markets nesou kladné zhodnocení.

U nás ve společnosti se držíme strategie wealth protection a ochrany bohatství. Nejčastěji se inspirujeme strategií Nobelovy nadace, Warrena Buffeta či Rakouské školy investování.

Právě takové portfolio Vám jako majiteli zajistí, že nejste na své firmě finančně závislý, nebo ji v době, kdy se firmě nedaří, můžete z portfolia financovat zpět.

Při dlouhodobém horizontu se výnos našich portfolií pohybuje cca kolem 4-6 % po odečtení veškerých našich nákladůinflace. Necílíme na maximální možný výnos, ale rozkládáme riziko při investování a nabízíme slušný poměr riziko/výnos/odměna.

Naše odměna probíhá formou honorovaného poradenství, investor nás platí vždy napřímo a převážně ze zisku

Pokud jste dnes ve stavu, kdy zisk Vaší firmy je v jednotkách až stovkách milionů korun a peníze investujete zpět, či necháváte na účtu, který požírá rostoucí inflace (3,2 % p.a.), udělejte změnu a vytvořte stav, kdy nebudete na své firmě finančně závislý. Ozvěte se nám, vyplňte krátký formulář a domluvte si s námi nezávaznou osobní či online konzultaci v sekci privátní zóny.

Setkáme se s Vámi a vyhodnotíme potřeby obou stran a v případě, že spolupráce bude dávat smysl, sestavíme pro Vás takové portfolio, které Vám zajistí, že nebudete na své firmě finančně závislý.

Chci vstup do členské sekce

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.