Jak připravit vlastní investiční portfolio na krizi?

V poslední době nás kontaktuje čím dál více klientů s otázkou, jak vhodně připravit jejich portfolio na přicházející krizi. Rozhodli jsme se proto tomuto tématu věnovat samostatný článek. Ve společnosti a rovněž v řadách ekonomů se čím dál více mluví o b

V poslední době nás kontaktuje čím dál více klientů s otázkou, jak vhodně připravit jejich portfolio na přicházející krizi. Rozhodli jsme se proto tomuto tématu věnovat samostatný článek.

Ve společnosti a rovněž v řadách ekonomů se čím dál více mluví o blížící se recesi či krizi. Na druhou stranu nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a neví, kdy další recese či krize přijde. Může přijít téměř ihned, ale klidně až za rok či dva. Přesto se tomuto tématu intenzivně s našimi klienty věnujeme.

Zastáváme 5 důležitých pravidel, kterých by se měli investoři v době krize držet.

1. Dodržovat vlastní investiční/ finanční plán – Každý investor by měl dodržovat vlastní investiční či finanční plán a jeho strategii právě v době recese či krize. Tehdy se rozhoduje, kdo bude se svými investicemi úspěšný, a kdo ne. Úspěšní bývají nakonec ti, kteří se drželi svého plánu, a naopak ti, kteří změní strategii, ztrácejí. V době, kdy se nedaří, je dobré si vzpomenout, proč a za jakým účelem člověk začal investovat. Pokud si investor nastavil dlouhodobý horizont (což naši klienti z 98 % mají), je krize či recese špatná zpráva pro zainvestované peníze, ale zároveň dobrá zpráva pro nové peníze, které se teprve zainvestují.

2. Udržet vlastní emoce – Troufáme si říct, že tento bod je zcela zásadní a také rozhoduje, jestli investor udrží své emoce a zůstane ve svém portfoliu, či emoce neudrží a z portfolia vystoupí. Právě naše emoce rozhodují o úspěchu v investování. Záleží na investorovi, jak silné jsou jeho emoce, jak dynamická portfolia na začátku zvolil a jestli propad v době recese či krize psychicky ustojí. Někteří investoři v těchto těžkých dobách mají k sobě poradce či kouče, který jim jejich emoce pomůže lépe snášet a ustát.

3. Pravidelně investovat – Důležitost pravidelného investování v době krize či recese je velmi důležitá. V momentě, kdy vaše jednorázová investice propadne o více procent, díky pravidelné investici můžete v celkovém horizontu eliminovat ztrátu díky tomu, že každý měsíc nakupujete za jinou cenu. Někdy levněji nakoupíte více kusů a jindy dráž nakoupíte méně kusů. Proto je vždy dobré investovat pravidelně.

4.Hotovost – V době recese či krize hraje také důležitou roli hotovost. Právě v době většího propadu se doporučuje do portfolia hotovost vložit. V dnešní době radíme disponovat cca 1/3 až 1/4 portfolia v hotovosti a v případě velkého pádu portfolia hotovost zainvestovat. Rčení Cash is king dnes platí dvojnásobně. Většina našich klientů má připravenou část své hotovosti pro případnou investici.

5. Konzervativní část portfolia – V době, kdy investor cítí, že by propad emočně neustál nad rámec dlouhodobé strategie, doporučujeme část portfolia investovat více konzervativně. Konzervativní poměr je na každém investorovi a může se lišit. Konzervativní část by měla být investována do takového portfolia, které si i v době recese či krize uchová svoji hodnotu či bude mírně růst. My na takové portfolio využíváme strategii tzv. stálého neboli permanentního portfolia.

Takové portfolio je složeno následujícím způsobem: 25 % akcie25 % zlato (ne akcie, které investují do firem na výrobu zlata), 25 % dluhopisy a 25 % hotovost. Zajímavé na tomto portfoliu je, že v době velké finanční krize, když akcie padaly téměř o 60 %, toto portfolio díky opačné korelaci propadlo jen o –1,55 %. Více se o tomto portfoliu můžete dočíst v naší e-knize Principy moudrého investora.

6. Eliminace vysokých poplatků za investiční portfolio – Poslední bod vnímáme také jako velmi důležitý. V době krize, ale i když se trhům daří, by investoři měli hlídat náklady na správu portfolia. V České republice se standardní cena za aktivně řízené fondy pohybuje v rozmezí 2–3 %. V době recese i růstu nám takové portfolio přijde velmi drahé. Například v době velké finanční krize, kdy balancovaná portfolia propadla cca o 15–20 %, odevzdat někomu ještě 2–3 % navíc bylo pro investory velmi nevýhodné. My doporučujeme hlídat náklady na rozmezí cca do 1,5 % v podobě nízkonákladových fondů, především v podobě ETF a indexových fondů.

Pokud Vás toto téma zajímá nebo byste rádi své portfolio připravili na budoucí krizi, kontaktujte nás na emailu  nebo si s námi domluvte přímo konzultaci. Rádi Vám pomůžeme nastavit správnou strategii Vašeho portfolia přímo pro Vás.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.