Jak připravit vlastní investiční portfolio na krizi?

V poslední době nás kontaktuje čím dál více klientů s otázkou, jak vhodně připravit jejich portfolio na přicházející krizi. Rozhodli jsme se proto tomuto tématu věnovat samostatný článek. Ve společnosti a rovněž v řadách ekonomů se čím dál více mluví o b

V poslední době nás kontaktuje čím dál více klientů s otázkou, jak vhodně připravit jejich portfolio na přicházející krizi. Rozhodli jsme se proto tomuto tématu věnovat samostatný článek.

Ve společnosti a rovněž v řadách ekonomů se čím dál více mluví o blížící se recesi či krizi. Na druhou stranu nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a neví, kdy další recese či krize přijde. Může přijít téměř ihned, ale klidně až za rok či dva. Přesto se tomuto tématu intenzivně s našimi klienty věnujeme.

Zastáváme 5 důležitých pravidel, kterých by se měli investoři v době krize držet.

1. Dodržovat vlastní investiční/ finanční plán – Každý investor by měl dodržovat vlastní investiční či finanční plán a jeho strategii právě v době recese či krize. Tehdy se rozhoduje, kdo bude se svými investicemi úspěšný, a kdo ne. Úspěšní bývají nakonec ti, kteří se drželi svého plánu, a naopak ti, kteří změní strategii, ztrácejí. V době, kdy se nedaří, je dobré si vzpomenout, proč a za jakým účelem člověk začal investovat. Pokud si investor nastavil dlouhodobý horizont (což naši klienti z 98 % mají), je krize či recese špatná zpráva pro zainvestované peníze, ale zároveň dobrá zpráva pro nové peníze, které se teprve zainvestují.

2. Udržet vlastní emoce – Troufáme si říct, že tento bod je zcela zásadní a také rozhoduje, jestli investor udrží své emoce a zůstane ve svém portfoliu, či emoce neudrží a z portfolia vystoupí. Právě naše emoce rozhodují o úspěchu v investování. Záleží na investorovi, jak silné jsou jeho emoce, jak dynamická portfolia na začátku zvolil a jestli propad v době recese či krize psychicky ustojí. Někteří investoři v těchto těžkých dobách mají k sobě poradce či kouče, který jim jejich emoce pomůže lépe snášet a ustát.

3. Pravidelně investovat – Důležitost pravidelného investování v době krize či recese je velmi důležitá. V momentě, kdy vaše jednorázová investice propadne o více procent, díky pravidelné investici můžete v celkovém horizontu eliminovat ztrátu díky tomu, že každý měsíc nakupujete za jinou cenu. Někdy levněji nakoupíte více kusů a jindy dráž nakoupíte méně kusů. Proto je vždy dobré investovat pravidelně.

4.Hotovost – V době recese či krize hraje také důležitou roli hotovost. Právě v době většího propadu se doporučuje do portfolia hotovost vložit. V dnešní době radíme disponovat cca 1/3 až 1/4 portfolia v hotovosti a v případě velkého pádu portfolia hotovost zainvestovat. Rčení Cash is king dnes platí dvojnásobně. Většina našich klientů má připravenou část své hotovosti pro případnou investici.

5. Konzervativní část portfolia – V době, kdy investor cítí, že by propad emočně neustál nad rámec dlouhodobé strategie, doporučujeme část portfolia investovat více konzervativně. Konzervativní poměr je na každém investorovi a může se lišit. Konzervativní část by měla být investována do takového portfolia, které si i v době recese či krize uchová svoji hodnotu či bude mírně růst. My na takové portfolio využíváme strategii tzv. stálého neboli permanentního portfolia.

Takové portfolio je složeno následujícím způsobem: 25 % akcie25 % zlato (ne akcie, které investují do firem na výrobu zlata), 25 % dluhopisy a 25 % hotovost. Zajímavé na tomto portfoliu je, že v době velké finanční krize, když akcie padaly téměř o 60 %, toto portfolio díky opačné korelaci propadlo jen o –1,55 %. Více se o tomto portfoliu můžete dočíst v naší e-knize Principy moudrého investora.

6. Eliminace vysokých poplatků za investiční portfolio – Poslední bod vnímáme také jako velmi důležitý. V době krize, ale i když se trhům daří, by investoři měli hlídat náklady na správu portfolia. V České republice se standardní cena za aktivně řízené fondy pohybuje v rozmezí 2–3 %. V době recese i růstu nám takové portfolio přijde velmi drahé. Například v době velké finanční krize, kdy balancovaná portfolia propadla cca o 15–20 %, odevzdat někomu ještě 2–3 % navíc bylo pro investory velmi nevýhodné. My doporučujeme hlídat náklady na rozmezí cca do 1,5 % v podobě nízkonákladových fondů, především v podobě ETF a indexových fondů.

Pokud Vás toto téma zajímá nebo byste rádi své portfolio připravili na budoucí krizi, kontaktujte nás na emailu  nebo si s námi domluvte přímo konzultaci. Rádi Vám pomůžeme nastavit správnou strategii Vašeho portfolia přímo pro Vás.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.