Jak z pojišťovacího poradce vybudovat přední společnost, která nabízí honorované poradenství

Týdně mi píše několik poradců, kteří by chtěli pomoci s přechodem na honorované investiční poradenství. Nedávno mi Petr Pavlásek, majitel vzdělávací společnosti KFP říkal, že mu poradci při koučinku říkají, že chtějí investiční poradenství dělat jako Jan Sušánka.  

Těchto lidí přibývá a zároveň je to letos 10 let, kdy jsem ve financích a čtyři roky, co mám poradenskou společnost Sušánka & partneři s.r.o.

Rád bych níže popsal svůj příběh. K financím jsem se dostal vlastně náhodou. Na konci roku  2010 jsem končil ve firmě svého táty (stavební firmě), kde jsem měl celkem jasně připravený scénář. Vystudoval jsem stavební průmyslovku a ve firmě jsem začal pracovat a měl možný předpoklad ji jednou částečně převzít. 

Já to ale vlastně nechtěl, stavebnictví mě neokouzlilo a moc mi to ani nešlo. Nebyl jsem tam šťastný. Velký tlak na mou osobou ze strany zaměstnanců také sehrál své. Rozhodl jsem se odejít.

Chvíli jsem se hledal, až jsem dostal možnost nastoupit do největší české pojišťovny.

Začátky v pojišťovně v Příbrami

Začínal jsem jako klasický pojišťovací poradce na jedné pobočce v Příbrami. Na tu dobou vzpomínám rád, i když na druhou stranu to bylo velmi náročné. Nic jsem ze začátku neuměl, a hlavně jako silný introvert jsem si před klienty nevěřil. Několikrát jsem řešil, jestli neskončit, protože mi to chvílemi opravdu moc nešlo.

Zlom přišel, kdy mi Šárkou Chocovou, v té době specialistkou na finanční plánování, bylo nabídnuto projít procesem finančního plánování a začít pro klienty dělat finanční plán. Souhlasil jsem a připravil jsem se na výběrové řízení, ve kterém ne každý uchazeč obstál.

Při výběrovém řízení jsem potkal poprvé Michala Šrubaře a Pavla Černíka (toto jméno si zapamatujte). 

Výběrovým řízením jsem prošel, hodně jsem se učil, jak funguje kapitálový trh, finanční plánování a investiční poradenství. Dostal jsem základy, ze kterých těžím dodnes. Po roce za mnou přišel Michal Šrubař, že mám v sobě obrovský potenciál a měl bych jít na EFAEuropean Financial Advisor. To se psal rok 2014. 

Přihlásil jsem se tedy na kurz společnosti KFP, kde jsem měl možnost se poprvé setkat s Petrem Syrovým, Petrem Pavláskem a s Vladimírem Fichtnerem. Slyšel jsem od Vladimíra poprvé pojem honorované poradenství. Kdyby mi někdo tenkrát řekl, jaký kus profesní cesty projdu a že v roce 2021 poprvé vyhraju větší výběrové řízení nad Vladimírem, řekl bych mu, že se zbláznil.

Titul EFA jsem napodruhé v roce 2015 úspěšně získal (jsem totiž strašný nervák ze zkoušek). 

V tento moment jsem si uvědomil, že jsem ve špatné firmě. I když jsem byl pojišťovně hodně zavázaný, dala mi skvělý základ a propojila mě se skvělými lidmi, rozhodl jsem se odejít a jít cestou menší poradenské praxe.

Jak budovat poradenský byznys

Po úspěšném absolvování zkoušek jsem šel opět na kurz od KFP, kde Vladimír Fichtner ukazoval, jak vybudovat úspěšný byznys model v honorovaném poradenství pro bonitní klientelu.

Tenkrát jsem si řekl: „Wau!“, to je naprostá bomba. To přece musí jít napodobit. Proč to ještě nikdo nedokázal? Psal se konec roku 2015. Tento kurz mi dal neuvěřitelně moc a dodneška z něho čerpám. Jen mi některé informace z kurzu došly ještě o pár let později, takže jsem je nezačal uvádět do praxe hned.

Poradenská praxe s Michalem Šrubařem a EFAWAY

Od roku 2015 až do konce roku 2018 jsem pracoval pro Michala a jeho poradenskou firmu. To mi dalo také hodně. Nejdříve jsme dělali klasické provizní poradenství. Následně Michal přišel s možností začít dělat placené poradenství a seznámil mě s Viktorem Hostinským. 

Zároveň jsem poprvé postavil své první webové stránky a pomalu začal dělat marketing. První měsíce byl ale rozpočet jen 5 000 Kč.

Díky Michalovi a Viktorovi jsem se stále více dostával do placeného poradenství. Byl jsem ve VHI a začal obdivovat lidi, kteří v té době měli cca 80 mil. Kč AUA (investic pod správou). Říkal jsem si, že se nikdy na takové hodnoty nedostanu, že je to strašně daleko. Na konci roku 2018 jsem měl cca 15 mil. Kč pod správou.

Zásadní zlom v mindsetu

Na konci roku 2018 jsem si uvědomil, že začínám čím dál více přemýšlet jako podnikatel, a ne OSVČ. Díky mé koučce Štěpánce Duffkové, kterou mám od roku 2018, jsem v prosinci založil vlastní poradenskou společnost Sušánka & partneři.

Postavil jsem si byznys model, cenovou politiku, a hlavně specifikoval cílového investora naší společnosti. Vytvořil jsem finanční plán firmy i rodiny a doma oznámil, že se na 5 let musíme uskromnit. Všechno, co firma vydělala,  jsem investoval zpět.

Bylo to ve velmi náročném období, kdy se mi narodil druhý potomek. Zároveň jsem změnil servisní organizaci, probíhal prodej VHI Broker Trustu, což jsem nevnímal moc pozitivně. Měl jsem rád malé a přátelské prostředí VHI, a proto jsem přešel do společnosti In Investments. Toto rozhodnutí bylo pro mě klíčové. 

Když jsem přicházel do In Investments, měl jsem v poradenském mandátu 15 mil. Kč.

Skloubit 100% rozvoj firmyrodinný život bylo velmi náročné, ale v rámci možností se mi to díky Štěpánce povedlo.

Věděl jsem, že hned na začátku nezačnu se zaměstnanci. Neměl bych je z čeho zaplatit a raději jsem šel cestou pomalého růstu. Nechtěl jsem firmu hned ze začátku zadlužit. Věděl jsem, že první zaměstnance si budu moci dovolit až při objemu 150 mil. Kč AUA.

První investor s vyššími desítkami milionů korun

V té době mi přišel první investor, který měl vyšší desítkystovky milionů korun. Zaměstnanec amerického startupu, který byl extrémně chytrý a náročný, ale spolupráce s ním mi hodně dala.

Naučil jsem se a pochopil, jak pracují úspěšní lidé na západě. Díky tomuto člověku jsem mohl přinést do svých služeb právě více západního směru.

Na závěr jsem dostal referenci, která je velmi výjimečná a která pro mě osobně strašně moc znamená. Na chvíli jsme ale museli přerušit spolupráci z důvodu právních věcí spojených s problematikou tzv. US Person a americké osoby. 

REFERENCE

Respektujeme soukromí našich klientů

Máte-li zájem si naše reference ověřit, rádi Vás spojíme s klienty, kteří nám k tomu dali svolení.

Svůj majetek jsem vydělal v USA, kde jsem dlouho žil. A tak i vzhledem k velikosti svého majetku jsem měl možnost se bavit s největšími finančními institucemi na světě, např. Morgan Stanley, Creative Planning atd… ale i mnoha českými privátními bankéři a dalšími US a UK poradci a poradenskými firmami. V té době jsem již rok spolupracoval s panem Sušánkou a Sušánka & partneři. K mému překvapení jsem zjistil, že nespatřuji velký rozdíl mezi poradcem z Morgan Stanley a Honzou Sušánkou z České republiky. To hovoří, myslím, velmi dobře ve prospěch pana Sušánky. Oba nabízejí finanční plánování a investiční poradenství na vysoké úrovni. Privátní bankovnictví v CZ je zlehka zaseknuté v době před pár lety, ale jistě to není ta nejhorší volba. Vedle poradce jako je Jan Sušánka ale zaostávají a opravdu si nemůžete být jistí, jestli vám radí ve váš prospěch.

Investor 36 let, 300 mil Kč

Jak jsem rostl, tak přicházeli stále větší a větší investoři, dolaroví milionáři a lidé, kteří disponovali vyššími desítkami milionů korun. Velkou roli sehrála prezentace mojí firmy a komunikace s dolarovými milionáři a já jsem začal přemýšlet, že pomalu nastává správný čas pro prvního člověka.

První a klíčový člověk ve firmě

Přišlo prolomení mety 150 mil. Kč. Uff, dal jsem to, ale nebyla to legrace. Do firmy přišel první člověk a analytik firmy Pavel Černík. Ten Pavel Černík, který byl kdysi u mého výběrového řízení do sektoru finančního plánování v České pojišťovně. 

Mohl jsem na Pavla delegovat některé věci. Vzal si na starosti týdenní aktuality a vytváření analýz investičních plánů a strategií. I když já mám ve firmě poslední slovo, tak na Pavlův názor vždycky dám. Pavel je skvěle analytický a já mám na starosti rozvoj a posun služeb a obecný rozvoj firmy.

Zpětně mohu říci, že volba vzít Pavla bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Hodně investorů Pavla bere i díky jeho životním zkušenostem a jeho kariéře v bankovním sektoru jedné z největších bank v České republice.

Netrvalo dlouho a rozrostli jsme se o dalšího člena týmu, Account Managera Lukáše Jantovského, který má na starosti první kontakt s našimi investory a je orientován hodně vztahově. S našimi investory buduje skvělý a dlouhodobý vztah. A pokud uvažujete o spolupráci s námi, s Lukášem se určitě uslyšíte či uvidíte.

Klíčový rok 2022

Rok 2022 byl pro nás velmi náročný. To, co se na trzích stalo, jsme dlouho nezažili. Vysoká volatilita, propady od 20 %, někdy i více, a emoce investorů, byla zkouška pro nejednoho investičního poradce.

My jsme to zvládli dobře. Dělali jsme prostě jen svoji práci, která nás neskutečně baví. Více jsme komunikovali, vysvětlovali a investoři to všichni vzali. Někdo lépe a někdo hůře. Každý investor je osobnost, má vlastní emoce a ty jsou někdy rozdílné.

I když nám letos trhy nepomohly, přesto jsme letošní rok narostli o stovky milionů korun a začali jsme servisovat první investory se stovkami milionů korun. Napsali jsme e-book Jak investují dolaroví milionáři a udělali jsme nové webové stránky. Přinesli jsme ještě lepší službu pro investory od cca 50 mil. Kč a více, včetně Private Equity strategie.

I am writing to highly recommend Sušánka & partneři as investment and financial advisors. I have had the pleasure of working with Jan and his team for several years, and have consistently been impressed by their professionalism, knowledge, and dedication to their clients.

REFERENCE

In the time I have known Sušánka & partneři, they have consistently demonstrated a deep understanding of the financial industry, and have been able to provide valuable advice and guidance to their clients. They have a knack for explaining complex financial concepts in a way that is easy to understand and are always willing to take the time to answer questions and address concerns.

The company has also proven to be a trustworthy and reliable advisor, consistently going above and beyond to ensure the best possible outcomes for its clients. They are highly organized and detail-oriented and have always put their client’s needs first.

I have no hesitation in recommending Sušánka & partneři as investment and financial advisors. They are a real asset, and I am confident that they will continue to provide valuable guidance and support to their clients.

partner Venture capital fondu

 

Právě díky růstu o stovky milionů korun jsme ze všech poradenských firem a poradců společnosti In Investments měli největší procentuálnínominální nárůst. To mě mile překvapilo a moc za to děkuji hlavně všem našim investorům. 

 

 

Ještě v březnu jsme si říkali, že nám to vůbec nejde. Měli jsme skvělý měsíc a udělali skoro 50 mil Kč., ale AUA zůstalo téměř stejné. „Co se sakra děje?“, říkal jsem si. To jsou ty propady.

Rok zakončujeme na necelé 0,5 mld., kdy jen čekáme, až investoři během prvního kvartálu peníze pošlou, protože nyní investice rozkládáme v čase.

Co mi letošní rok dal?

Díky tomu, že v dubnu se mi narodila druhá dcera, třetí potomek, musel jsem hodně věcí změnit a delegovat na kolegy. Ano, skvěle mě zastoupili a nemusím všechno dělat jenom já!!! V některých věcech jsou dokonce lepší, a to mnohem!!! Jako majitel takové lidi ve firmě chcete.

Uvědomil jsem si, že každý měsíc mohu odjet na krátkou dovolenou, cca 4-5 dní a firma to nepozná. A hlavně investoři. Doporučuji všem toto dělat. Je to inspirace od našich investorů.

Dokázali jsem projít menší krizí a fungovat v krizovém režimu, který mám dlouhodobě připravený. Google nám na pár týdnů vyřadil marketing, a to jsme v jeden moment dost pocítili.

Ověřili jsme si, že honorované investiční poradenství, kdy nás investoři platí převážně ze zisku, se dá dělat i v malé poradenské společnosti Sušánka & partneři na světové úrovni. Zároveň i bez služeb Wealth Managmentu či Family Office umíme zaujmout velké investory se stovkami milionů korun.

Máme zkušenosti od velkých investorů, kteří disponují stovkami milionů korun takové, že nechtějí jen globální ETF portfolio. Musíte jim dát něco navíc. Tito lidé většinou chtějí Private Equity strategii přes Private Equity či Venture Capital fond či jako přímý vstup do daného projektu. 

Budoucnost 

Rádi bychom rozšiřovali naše služby a opět přinesli o kousek více západního směru a služby, které nás hodně inspirují. Rád bych udělal krok k větším investorům, kteří již disponují stovkami milionů korun, 300 mil. Kč +. První lidé se na nás již začínají obracet.

Opět pro rok 2023 připravujeme napsání několika zajímavých analýz a e-booku, první analýzy vyjdou již během ledna. 

Více o budoucnosti firmy si můžete přečíst v naší výroční zprávě, kterou dostává do emailu každý náš odběratel.

Závěr

V první řadě bych chtěl poděkovat všem našim investorům. Moc si vážím jejich důvěry a spolupráce. Hodně to pro mě znamená. Chtěl bych také poděkovat kolegům či lidem, kteří nás sledují a všem, kterým se naše práce líbí. Pozitivní komentáře a ohlasy na naši firmu jsou pro mě impulsem pro další práci a rozvoj firmy.

Pokud jste v pozici investora, který čte tento text a líbil se Vám můj (náš) příběh, disponujete majetkem 20 mil. Kč a více a chcete se stát investorem Sušánka & partneři, můžete si s námi domluvit nezávaznou konzultaci.

Pokud byste chtěli pomoci s otevřením účtu ve švýcarské privátní bance nebo chcete, abych se o Vás staral přímo já jako majitel firmy, je potřeba disponovat minimálně 2 mil. USD, tedy 50 mil. Kč.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.