Jaká je role private equity v investičním portfoliu?
Private equity, neboli soukromý kapitál, zahrnuje investice do firem, které nejsou obchodované na burze. Tyto investice poskytují firmám kapitál na expanzi, inovace a zlepšení operací, často výměnou za podíl na společnosti a odborné poradenství.
Kromě externího financováni pomocí bankovních úvěrů existují další způsoby, jak firmy získávají kapitál: IPO (prvotní veřejná nabídka) a získání soukromého kapitálu od investorů.
Charakteristiky private equity investic
Private equity fondy jsou klíčové pro financování růstu a technologických inovací. Poskytují kapitál prostřednictvím kapitálových nebo dluhových investic firmám v různých fázích jejich životního cyklu. S růstem počtu firem, které zůstávají soukromé (Obrázek 1), je důležité zahrnout private equity do portfolia, jinak by hrozilo, že zajímavé a inovační příležitosti v trhu nebudou zahrnuty v portfoliu.
Pro private equity je charakteristické:
• Dlouhodobý kapitálový závazek: Investice obvykle trvají 3 až 10 let.
• Vyšší výnosy, nižší likvidita: PE fondy cílí na výnosy vyšší než veřejné trhy, ale investice nejsou tak snadno přístupné.
• Možné vyšší poplatky: Poplatky za správu a výkon mohou být vyšší ve srovnání s tradičními investičními fondy, které zahrnují veřejný trh.
Diverzifikace a private equity
Diverzifikace je klíčová pro snížení rizika v investičním portfoliu. Efektivní diverzifikace znamená rozložení majetku do různých druhů aktiv, která na sobě nejsou příliš závislá a reagují odlišně na tržní výkyvy. Příklad toho, jak by mohla vypadat diverzifikace pomocí globálního ETF portfolia ilustruje Obrázek 3. Jedná se o portfolio, o kterém píšeme v našem E-booku „Jak investují čeští multimilionáři v roce 2024“.
Pokud se podíváme do zahraničí a srovnáme způsob investování, tak private equity u českých investorů nenajdeme ve velké míře. Čeští investoři na soukromý sektor nemají čas, nemají zájem dané projekty analyzovat, a proto raději investují přes různé fondy.
Dominik Krampla, analytik Sušánka & partneři