Jak jsme se za 5 let fungování v Sušánka & partneři posunuli?

V prosinci letošního roku to bude přesně 5 let, kdy firma Sušánka & partneři začala svoji obchodní činnost. Firmu jsem založil na konci prosince 2018, respektive s obchodní činností firma začala až v lednu 2019.

Když se dnes podívám zpět, co jsme stihli za posledních 5 let a co se nám povedlo, nemám slov. 

Kdyby mi někdo tehdy řekl, že po pěti letech budou našimi investory dolaroví milionáři, ale i investoři, kteří s námi investují vysoké desítky či stovky milionů korun, nevěřil bych mu. 

Pojďme se podívat na začátek mé/naší cesty. Úmyslně píšu, protože první tři roky byly zejména o mně.

Nebylo vůbec jednoduché postavit firmu a dostat se na poradenský mandát na úrovni cca 200 mil. Kč. To bylo určitě velmi náročné a těžké období. 

Bylo to období, kdy jsem vše musel odpracovat sám a kdy jsem si nemohl dovolit žádného zaměstnance ani kolegu. 

Zlom 

Následně přišel zlom, když do firmy nastoupil kolega a dnešní analytik Pavel Černík. Firma najednou byla o dvou lidech, po dalším roce o 3 lidech, což je dnešní současný stav, který není určitě konečný. 

Někdo si může říct, že jsme jen ve třech, ale máme velmi zkušený a seniorní tým v podobě mé osoby Jana Sušánky, EFPPavla Černíka, který má velké zkušenosti z bankovního prostředí, kdy se podílel na implementaci a přenosu investičního plánování z rakouské matky Raiffeisenbank do české Raiffeisenbank.

A dále nás nově doplňuje Lukáš Krchňák, který bude v nejbližší době skládat mezinárodní zkoušku pro finanční a investiční poradce European Financial Advisor. Lukáše Vám již brzy představíme. 

V tomto tříčlenném týmu se staráme o investory, kteří s námi investují vysoké desítky či stovky milionů korun. Zároveň za námi přicházejí již první miliardáři, abychom jim pomohli zařídit otevření účtu v největších privátních švýcarských bankách. 

Ti z Vás, kteří nás sledujete již delší dobu, si možná pokládáte otázku, kde je jméno Lukáše Jantovského. Lukáš se rozhodl na vlastní žádost odejít. My jsme jeho rozhodnutí respektovali. Zároveň ještě chceme tímto poděkovat Lukášovi za jeho práci. 

Změna přístupu a myšlení

Ze začátku se na nás obraceli investoři s nižšími jednotkami milionů korun. Pro tyto investory jsme připravovali investiční plány a investiční strategie postavené jen na nízkonákladových ETF a indexových fondech. 

Neřešili jsme jiná aktiva, to investor nepotřebuje. Časem a s růstem majetku našich investorů se na nás postupně začali obracet lidé s desítkami, ale i stovkami milionů korun.

Dlouho jsme také přemýšleli o tom, jestli je třeba, abychom uměli investorovi pomoci otevřít účet ve švýcarské privátní bance. To nepotřebujeme. Je to drahé, a navíc tam není přidaná hodnota.

Takový byl můj první dojem, když se řeklo Švýcarsko a privátní bankovnictví. Najednou se ale objevil první požadavek ze strany investora na otevření účtu ve Švýcarsku a problém byl na stole. 

Byl to impuls, který jsme jako firma, a i já osobně, potřebovali. Dnes primárně pro velké investory švýcarské privátní banky využíváme, investoři si v nich otevírají s bankéři své účty. 

Našim investorů pomáháme s otevřením účtů ve střední nebo velké švýcarské privátní bance. To znamená, že minimální kapitál investora musí být 50 mil. Kč nebo 100 mil. Kč.

Během spolupráce s investory s větším majetkem, jsme došli k závěru, že jen složení ETF portfolia či investice s jedním typem investic, například fondy pro kvalifikované investory a další, nestačí.

Díky našim zkušenostem, které jsme získali při debatách se švýcarskými privátními bankéři víme, že investoři s velkým majetkem na úrovni 10 mil. USD a více potřebují mít majetek více strukturovaný, diverzifikovaný a zároveň se chtějí s částí majetku i bavit. Potřebují dát svému majetku strukturu a řád.

A přesně toto dostávají od nás. My v Sušánka & partneři na konci pátého roku činnosti, díky zkušenostem našich investorů a našim zkušenostem se švýcarskými privátními bankami, dáváme majetku našich investorů strukturu a řád. 

Čtyřúrovňové rizikové portfolio

Do České republiky přinášíme čtyřúrovňové rizikové portfolio po vzoru USA na základě inspirace tím, jak investují lidé s majetkem v hodnotě 30 mil. USD a více. 

Pokud Vás zajímá, jak sestavujeme investiční plány a strategie, můžete si na odkazu níže stáhnout náš zkrácený vzorový investiční plán určený pro velké investory. Odkaz ke stažení ZDE

Plná verze plánu

Pokud si budete přát plnou verzi, napište mi na j.susanka@susankapartneri.cz a já Vám celý vzorový plán zašlu. 

Zároveň si ve videu níže můžete poslechnout, jak pracujeme a jaké principy má čtyřúrovňové rizikové portfolio. 

V současné době se velmi rychle přibližujeme hranici poradenského mandátu ve výši 1 mld. Kč, která by měla padnout buď na konci roku, nebo nejpozději v prvním kvartálu roku 2024. 

Na druhou stranu poradenský mandát pro nás není to nejdůležitější. Ano, je důležitý proto, aby firma mohla růst, investoři dostali lepší služby a viděli posun v tom, jak se firma rozvíjí.

Mnohem důležitější ale je, se kterými investory spolupracujeme a kteří se na nás obracejí. Dále to, že jim naše práce dává smysl a my můžeme být součástí příběhů našich investorů. To je pro nás mnohem důležitější. 

Všem našim investorům a partnerům patří velké díky za důvěru. Moc si toho vážíme. 

Kniha Práce s rodinným majetkem podnikatelů z 90. let

Již za pár týdnů se můžete těšit na moji první knihu Práce s rodinným majetkem podnikatelů z 90. let. 

Kniha, která je pro mě hodně osobní a v některých fázích i emoční. Najdete zde i můj pohled, jaké to bylo vyrůstat v rodině podnikatele z 90. let a v období, kdy táta se svým obchodním partnerem budoval firmu. 

Zároveň si v knize můžete přečíst, jak vnímám podnikatele z 90. let a jejich práci s majetkem na začátku podnikaní a dnes, v porovnání s úspěšnými podnikateli, kterým je dnes kolem 40 let. 

Pozitivní, ale i negativní přístupy. Zkrátka kniha bude o podnikání, budování majetku, inspirací a částečně si v ní budete moci přečíst i můj příběh. 

V knize jsou hlavně moje myšlenky, a proto není tolik analytická jako naše předchozí e-booky.  

Najdete zde i příběhy našich investorů a jejich reakci na moji knihu, ty se teprve vytvářejí. 

Na konci září by měla jít kniha do světa. V první etapě (září) bude k dispozici ke koupi e-kniha a v říjnu pak přijde na řadu fyzický tisk a distribuce knih. K

 Zde je krátký úryvek z knihy:  

Jak lze tuto generaci vlastně definovat? Spojuje ji určitě velká odvaha, nadšení, pracovitost, skromnost a houževnatost. V 90. letech lidé o podnikání moc nevěděli, ale nebáli se zariskovat a jít do toho. Ti, kteří veškeré nástrahy nového životního směru ustáli, a především vydrželi, se stali úspěšnými. Právě vysoké pracovní nasazení a nadšení byly základem jejich úspěchu. Kdo nebyl ochoten tolik pracovat, většinou neuspěl. Pamatuji si na dobu, kdy táta rozjížděl firmu. Jeho pracovní nasazení bylo obrovské. Běžně pracoval 10 až 12 hodin denně. Když o této době mluvím s našimi investory, vzpomínají na podobné zapřažení. 

Kniha bude k dispozici během druhé poloviny záři na našich webových stránkách.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.