Umí privátní banky strategie private equity?

Dlouho jsem si myslel, že privátní banky private equity strategie neumí. Spousta českých venture capital fondů Vám to i potvrdí.

Pokud chcete investovat do venture capital či private equity, musíte jít a na přímo oslovit dané fondy. Pro investory je v českých privátních bankách nabídka velmi malá. České privátní banky se private equity do portfolií svých investorů teprve učí nabízet. 

Private equity jsou vnímány jako investice s velkým rizikem, proto jsou banky se zařazením této strategie velmi opatrné, ale zároveň si zvýšenou poptávku po private equity uvědomují.

Možnost investovat do venture capitalu přes privátní banku prakticky až na výjimky nenaleznete. Pokud chcete venture capital, musíte jít na přímo do fondu.

Private equity strategie a švýcarská privátní banka 

Podle UBS Family Office Reportu 2023 je cca 45 % všech peněz investorů UBS alokováno do alternativních investic. Tedy i private equity, které má podíl ve výši 19 %. Ano, ve švýcarských privátních bankách je zájem o private equity.

19 % váhy pro private equity není málo. 10 % se do private equity investuje přes fondovou strukturu a zbylých 9 % jako direct investments neboli přímé investice, co-investice.

Velké privátní banky private equity umí

Možnosti private equity se v jednotlivých bankách liší. Ne každá banka Vám dokáže nabídnout tak kvalitní private equity strategii (myšleno fond, do kterého Vás jako investora mohou dostat). 

Až s velkou bankou jsme v Sušánka & partneři pochopili, proč s nimi chcete jako investor spolupracovat. Jako investora Vás dokážou dostat do těch nejzajímavějších private equity fondů a direct investments.

Abyste se mohli dostat do největších světových private equity fondů, musíte být klientem velké privátní banky. To znamená, že přes banku máte spravovaný kapitál v minimální výši 5 mil. USD a u amerických privátních bank potřebujete dokonce minimálně 10 mil. USD nebo adekvátní částku v jiné měně.

Pak Vám banka dokáže nabídnout i private equity strategii. A jaké vlastně strategie dokáže banka nabídnout?

Otevřené fondy, kterým prakticky nikdy nekončí životnost a jejich zisky se znovu investují.  Tyto fondy se zaměřují především na nemovitostní sektor, firemní úvěrování (private debt), infrastrukturu či private equity. Částka, od které je možno přes banku do těchto nástrojů se liší na základě tipu banky. Nejčastěji se jedná o rozmezí 100 -150 000 USD.

Fondy cílí na zhodnocení 8-15 % p.a. a vyplácí určitou část daného výnosu ve formě roční dividendy.

Další nástroj, do kterého investoři mohou investovat je klasický uzavřený fond, který investuje do private equity, infrastruktury, nemovitostí a úvěrování. 

Tento fond čerpá peníze investorů přes tzv. callování neboli call down, kdy si peníze svolá od investorů. Investiční horizont fondu je v rozmezí 8-12 let a z toho je 3-5 let investiční část, kdy fond zainvestovává peníze investorů. Minimální kapitál pro vstup do fondu je opět rozmezí dle tipu banky 200-300 000 USD.

Fond cílí na zhodnocení 15 % p.a a více.

Dalším nástrojem je multi strategie private equity. Je to klasický fond fondů. Tedy fond, který investuje do dalších private equity. Zaměření fondů je jen na oblast private equity.

Tento fond čerpá peníze investorů přes tzv. callování neboli call down, kdy si peníze svolá od investorů. Investiční horizont fondu je v rozmezí 10-12 let a z toho je 5-7 let obvykle investiční část, kdy fond zainvestovává peníze investorů. Minimální kapitál pro vstup do fondu je od 130 – 200 000 USD. 

Fond cílí na zhodnocení 12-15 % p.a.

Zdroj: fi3advisors.com

Posledním nástrojem tzv. direct investments který investuje do diverzifikovaného portfolia soukromého kapitálu prostřednictvím pečlivě vybraných sekundárních a co-investičních příležitostí. 

Tento fond čerpá peníze investorů přes tzv. callování neboli call down, kdy si peníze svolá od investorů. Investiční horizont je v rozmezí 8-12 let a z toho je obvykle 3-4 roky investiční část, kdy fond zainvestovává peníze investorů. Minimální kapitál pro vstup do fondu je od 250 -300 000 USD. 

Fond cílí na zhodnocení 15 % p.a. a více. 

Díky takové nabídce lze přes privátní banku sestavit velmi dobré diverzifikované private equity portfolio postavené na private equity, infrastruktuře a private debtu. 

Pokud uvažujete o otevření účtu ve Švýcarsku, rádi Vám zařídíme kontakt se švýcarským privátním bankéřem. Součástí portfolia může být pro Vás na míru i private equity strategie. 

PŘÍKLAD PORTFOLIA, PRO VELKÉ INVESTORY, KTEŘÍ DISPONUJÍ 10 MILIONŮ USD A VÍCE

Více o private equity strategii naleznete ZDE

Nebo si s námi můžete domluvit konzultaci přes náš kontaktní formulář.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.