Čtyři nová pravidla pro investory v roce 2024

Předpovědi proroků zkázy a jejich přivolávání strachu, že rok 2023 bude pro investory špatný a že přijde velká a silná recese, se nenaplnily. Rok 2023 byl pro investory nadprůměrný. Zejména poslední kvartál byl opravdu velmi silný na růst.

Akcie a dluhopisy vzrostly. Americký index Morningstar US Market připsal za rok více než 25 % a dluhopisový index Morningstar US Core Bond vzrostl téměř o 5,5 %.

Všichni aktéři kapitálového trhu, investoři, banky, správci majetku a wealth manažeři si pokládají otázku, jestli rok 2024 bude podobný roku minulému.

Inflace klesá, už není tak velkým problémem jako v roce 2023, ale stále je nutné ji sledovat a stále to problém je, i když menší než minulý rok. Dluhopisové strategie, které dlouhé roky nebyly zajímavé, se zase po čase dostávají do zájmu investorů. 

Dluhopisy a dluhopisové strategie opět na scéně

Investoři strávili velkou část roku 2023 přípravou na třetí rok v poklesu na dluhopisovém trhu, protože rostly výnosy dluhopisů společně s úrokovými sazbami, jak je zvedaly centrální banky.

Ke konci roku, ale nastal pomalý obrat, kdy inflace začala klesat a centrální banky naznačovaly, že růst úrokových sazeb dosáhl svého vrcholu a pravděpodobně se i zastavil.

Zároveň centrální bankéři poprvé přiznali, že by v roce 2024 mohlo dojít k prvnímu snížení sazeb ze strany centrálních bank. Na tuto rétoriku zareagovaly dluhopisy, kdy v posledním kvartálu roku 2023 vzrostla jejich cena. 

Analytici očekávají, že se tento trend potvrdí i na začátku roku 2024. Hlavní investiční stratég iShares ve společnosti BlackRock Kristy Akullian říká, že tato změna znamená, že investoři mohou začít přemýšlet o přechodu do dlouhodobých dluhopisů s tzv. delší durací (splatností).

V současné době se díky úrokovým sazbám začnou dluhopisy v portfoliu chovat tak, jak mají a jak by se standardně chovat měly. Poslední 2 roky se tak ale vůbec nechovaly. To znamenalo, že když klesaly akcie, klesaly i dluhopisy. A naopak v některých fázích dluhopisy ztrácely ještě více než samotné americké či globální akcie.

Takto by se dluhopisy chovat neměly. Mají opačnou korelaci vůči akciím, tedy když klesají akcie, dluhopisy rostou. Tak by se opět po čase měly v portfoliích chovat. Analytici Morningstar říkají, že dluhopisy by tak zase měly mít opačnou negativní korelaci s akciemi.

Dluhopisy fungují jako pojistka portfolia. Když se na trhu něco nepředvídatelného stane a akcie začnou klesat, máte v portfoliu jako aktivum dluhopisy, které Vás podrží, a to je důležité.

Hotovost není král

Hotovost už není tak zajímavá, jako minulé roky. Investoři za poslední roky získali velmi zajímavé výnosy na termínovaných vkladech, spořicích účtech a státních pokladních poukázkách. Jak budou klesat úrokové sazby, tak budou klesat i úroky na těchto nástrojích. Analytici se však domnívají, že letošní rok mají ambici přinést zajímavější zhodnocení jiné nástroje než spořicí účty a termínované vklady. 

 

Analytici zároveň doporučují, že by investoři udělali dobře, kdyby vstoupili do střednědobých až dlouhodobých dluhopisů a zafixovali si tak zajímavé výnosy vlivem vysokých úrokových sazeb a následně tak z poklesu úrokových sazeb těžili.

Akullian doporučuje, aby investoři nečekali na první snížení sazeb, ale aby do dluhopisů naskočili co nejdříve. Ideální doba do vstupu je 3-6 měsíců před prvním snížením centrální banky, a v tomto stavu se momentálně nacházíme. To je stav, který dá investorům dostatek času na změnu. Poselství pro rok 2024 ze strany BlackRocku je, zbavte se hotovosti a přejděte do dlouhodobých dluhopisů. 

Lze očekávat větší rally?

Rok 2023 byl silný pro technologie, a to zejména pro sedm společností, které mají mega kapitálový podíl na ziscích na akciovém trhu uprostřed nadšení kolem umělé inteligence – AI.

Analytici se domnívají, že tento fenomén v roce 2024 odezní. Očekávají, že rally by mohla být širší neboli přesně všechno další, kromě technologií. Hodně společností mimo technologie je v indexu S&P 500 na úrovni férové hodnoty a má potenciál růstu. Uvidíme, jestli se náš scénář naplní. 

Naopak, hlavní akciový stratég společnosti LPL Financial neočekává, že dominance Big Tech v roce 2024 úplně zmizí.

BlackRock vidí potenciál v akciích, které jsou hodně závislé na změně úrokových sazeb, tedy jakmile se sazby začnou snižovat, očekává růst těchto akcií a sektorů. Jedná se o small caps, finance či real estate.

Nezapomeňte na kvalitní akcie 

Nadšení ze snížení sazeb může akcie tlačit k novým maximům, ale recese a zpomalení je stále možné i v roce 2024. Kvůli delšímu procesu zvyšování sazeb se mohou objevit problémy v ekonomice.

Z toho důvodu Akullian a BlackRock doporučují držet kvalitní akcie, které májí silné finanční rozvahy a nízký pákový efekt. Tyto akcie následně v době recese pomohou investorům lépe přečkat každou potenciální krizi. BlackRock vidí pro rok 2024 stále jako nejlepší směr držet kvalitní a stabilní akcie.

Na odkazu níže si můžete stáhnout náš aktuální ebook Jak investují čeští multimilionáři v roce 2024

Odkaz na e-book ZDE  nebo si s námi můžete rovnou domluvit konzultaci.

 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.